Plastikowe kisteny czy drewniane skrzynie – co wybrać?

schoellerallibert.com - schoel kisteny (2) .jpg

Od wielu lat jednym z podstawowych rodzajów opakowań transportowych towarów były drewniane skrzynie. Dziś jednak, gdy świat idzie do przodu w wielu dziedzinach życia, również i transport ulega znacznej zmianie. Zamiast skrzyń wykonanych z drewna coraz więcej firm transportowych sięga po kisteny, czyli plastikowe skrzynki. Czy jest to dobry kierunek i faktyczne mają one tak duże zalety, że są lepszym rozwiązaniem niż drewno?

Jakie są zalety drewnianych skrzyń?

Zanim jednak przejdzie się do analizowania zalet plastikowych skrzyń, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jakie są zalety używanych do tej pory drewnianych rozwiązań. Z czym się muszą mierzyć plastikowi konkurencji?Najważniejszą zaletą jest oczywiście to, że drewniane skrzynie są łatwo dostępne i można je zakupić właściwie od ręki. Co więcej, są one odporne na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie tylko na opór, lecz także zagrożenie mechaniczne.Czy takie skrzynie mają jakieś wady? Jak się okazuje, są one wbrew pozorom mało ekologiczne. Choć jest to naturalne tworzywo, to jednak jest ono bardzo mocno narażone na szybkie zużywanie się. Sprawia to, że skrzynki zrobione z drewna często należy wymieniać na nowe, co oczywiście powiększa zużycie drewna.

Czy kisteny są konkurencyjnym rozwiązaniem?

Jak więc widać drewniane skrzynie mają naprawdę ciekawe zalety. Czy kisteny są w stanie z nimi konkurować? Być może będzie to dla wielu osób dużym zaskoczeniem, lecz mają one o wiele ciekawsze zalety niż drewniane skrzynki.Przede wszystkim zauważyć trzeba, że są one wbrew pozorom ekologiczniejsze. Takie plastik nie ma bowiem nic wspólnego z plastikowymi torebkami czy też słomami, które są jednorazowe i szybko lądują w koszu. Kisteny są na tyle mocne i trwałe, że bez większych problemów mogą być wykorzystywane latami.Dodatkową zaletą jest ich bardzo duża uniwersalność — można w nich transportować właściwie każdy rodzaj towaru od owoców i warzyw, po mięso i skończywszy na mące. Co więcej, bardzo szybko i łatwo się je czyści, więc w ciągu zaledwie kilkunastu minut można je przygotować do kolejnego transportu.Wspomnieć w tym wypadku trzeba jeszcze o tym, że są one bardzo ekonomiczne w transporcie. Dzięki temu, że niewiele ważą, pozytywnie wpływają na zmniejszenie zużycia paliwa. A z racji tego, że mają kształt klasycznej palety, ich załadunek i rozładunek jest bardzo szybki. Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że pozwalają one na efektywne załadowanie samochodu podczas transportu.