Jak wybrać bezpieczny uchwyt pod prysznic?

dobra (21).jpg

Osoby o ograniczonej z różnych powodów sprawności często korzystają z dodatkowych uchwytów do kabiny prysznicowej, które pomagają im w trakcie wchodzenia pod prysznic, wychodzenia oraz samej kąpieli. Jednakże aby mogły one pełnić swoją funkcję, muszą być one w pełni bezpieczne. Na co zwracać uwagę przy wyborze, by na pewno takie były?

Sposób montażu uchwytu do kabiny prysznicowej

Uchwyt do kabiny prysznicowej może być przyklejany lub przykręcany do ściany. Ten drugi typ jest znacznie bezpieczniejszy – nawet jeśli śruby się poluzują, to można je dokręcić, wykorzystać dodatkowe kołki, by ponowni stał się bezpieczny. Klejenie nie jest tak wygodne – uchwyt może się urwać nieoczekiwania i wtedy o wypadek nietrudno. Tym bardziej, że kleje dołączane do uchwytu do kabiny prysznicowej nie należą do najlepszych.

Jeśli już decydujemy się na przyklejenie uchwytu do kabiny prysznicowej, to warto zapytać w sklepie budowlanym o kleje, które do tego się najlepiej nadadzą.

Materiał, z którego wykonano uchwyt do kabiny prysznicowej

Metalowe uchwyty do kabiny prysznicowej są trwałe, nie ma obaw, że pękną lub się urwą. Niekoniecznie jednak oznacza to, że plastikowe będą pod tym względem gorsze, ale na pewno wymagają większej uwagi przy wyborze – plastik musi by lity i mocny, a nie tandetny i lekki.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że metal, szczególnie w kontakcie z wodą, staje się śliski, plastik zwykle ma rowki ułatwiające chwycenie go. To także ważny aspekt bezpieczeństwa.

Kształt uchwytu do kabiny prysznicowej

Kanciaste uchwyty do kabiny prysznicowej wyglądają ładnie, ale mogą być niebezpieczne w przypadku poślizgnięcia się lub wykonania nagłego ruchu – łatwo się o nie pokaleczyć lub nabić siniaki, warto więc wybierać te zaokrąglone i bez zbędnych ozdób.

Jednocześnie to nie tak, że każdy dodatek jest zbędny – warto zwrócić uwagę na uchwyty do kabiny prysznicowej ze żłobieniami czy gumowymi dodatkami, które ułatwiają uchwycenie i sprawiają, ze dłoń się na nich tak nie ślizga, ponieważ to także zapewnia większe bezpieczeństwo użytkowania.