Ogniwa niklowo kadmowe

Zastanawiająca nazwa ogniwa niklowo kadmowe może wprowadzać duże zainteresowanie. W tekście tym pokażemy czym są takie ogniwa, jak o nie dbać oraz co właściwie mają w swoim składzie.

Czym są ogniwa niklowo kadmowe?

Nie jest to nic prostszego niż baterie, które używane są w akumulatorach niklowo kadmowych. Ich działanie świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy potrzebne jest awaryjne oświetlenie lub ładowanie urządzeń. Dlatego świetnie sprawdzą się jako akumulatory to maszyn, urządzeń medycznych czy wojskowych.

Podczas procesu prądowego katodą jest tlenek wodorotlenek niklu (III), natomiast anodą kadm. Dodatkowym składnikiem, który potrzebny jest w procesie prądowym jest elektrolit o nazwie wodorotlenek potasu.

Jakie są właściwości ogniw niklowo kadmowych?

Ich największą zaletą jest na pewno duża wydajność prądowa oraz praca w bardzo skrajnych temperaturach – oscyluje ona między -70, a 40 stopniami celsjusza. Dodatkowo ogniwa takie charakteryzują się dużą wytrzymałością na wstrząsy i drgania, które mogą pojawić się w trakcie pracy akumulatora.

Ich dodatkową właściwością niezaprzeczalnie jest odporność na niewłaściwe użycie elektryczne.

Jak dbać o Ogniwa niklowo kadmowe?

Na samym początku należy zadbać o żywotność takiej baterii, dlatego należy pamiętać że powinno się ją rozładowywać i naładowywać w pełnym cyklu. Cykl takiej baterii wynosi do 1000 razy.

Ładowanie ogniwa powinno trwać od 14 do 16 godzin, a samo napięcie elektryczne powinno być niskie, aby zapobiec przegrzaniu się baterii oraz zmniejszeniu jej mocy.