Normy ISO/DIN/PN

Trzeba zauważyć, że wybór dobrej jakości śrub ma naprawdę spore znaczenie. Chcecie, aby elementy tego typu działały odpowiednio oraz sprawnie? W takiej sytuacji warto decydować się na akcesoria zrealizowane z porządnych komponentów, które spełniają niezbędne normy ISO/DIN/PN. Co warto wiedzieć w obrębie tego tematu? W jaki sposób jest wykonywana konwersja pomiędzy ISO, DIN, a PN?

Normy ISO

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna odpowiada za zatwierdzanie norm ISO. Należy od razu podkreślić, że na dzień dzisiejszy posiada ona 162 państwa członkowskie. Od samego początku rozpoczęcia działalności w tym gronie znajduje się Polska. Warto od razu dodać, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna powstała zaś w 1947 roku. Normy rozpowszechniane przez ten podmiot są stosowane na rozmaitych komponentach. Do najważniejszych zadań ISO należy przede wszystkim rozwój normalizacji na skalę światową. Tak, aby nie występowały żadne nieporozumienia – na przykład w przypadku handlu śrubami lub innym akcesoriami… Chodzi o to, aby znikały (kolokwialnie pisząc) wszelkie ewentualne bariery techniczne.

Normy DIN i PN

W Polsce stosowane są również normy DIN. Tutaj najwięcej do powiedzenia w tym aspekcie ma Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Te normy są stosowane między innymi ze względu na kwestie historyczne. Warto dodać, że Deutsches Institute für Normung powstał w 1917 roku. Co ciekawe, to 30 lat wcześniej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. W 1951 roku ten podmiot wstąpił zaś w szeregi wyżej wymienionej instytucji. Zadaniem Niemieckiego instytutu Normalizacyjnego jest zatwierdzanie lub na przykład wycofywanie norm, które nie do końca spełniają określone standardy. Nasz kraj posiada PN. To Polskie Normy. Odpowiada za nie Polski Komitet Normalizacyjny. Ten podmiot prowadzi normalizację, a także ma za zadanie ją rozpowszechniać… Warto jednak od razu wspomnieć, że PN to zasięg wyłącznie krajowy.

Konwersja – jak ją wykonać?

Najlepiej będzie wyjaśnić to na pewnym przykładzie. Macie zamiar sprzedać osobie z zagranicy śruby imbusowe? Jeśli ktoś zna tylko oznaczenie PN (PN 82302), to może być to nie do końca wystarczające… Przypominamy, że Polskie Normy mają zasięg tylko krajowy. W takiej sytuacji warto wykonać konwersję przy pomocy strony internetowej stalmut.pl. Skorzystanie z niej sprawi, że szybko poznacie bowiem pozostałe oznaczenia. Okazuje się, że śruby imbusowe spełniają normy DIN 912/ISO 4762/PN 82302. Tak naprawdę wystarczy zatem jedynie kilkadziesiąt sekund, aby dokonać konwersji. Pamiętajcie, że wystarczy znać wyłącznie jedno znaczenie, aby dowiedzieć się, jak wyglądają pozostałe.