Jak wybrać odpowiednie tonery do drukarek?

Głównym elementem drukarki jest toner, potocznie nazywany „tuszem”. To dzięki niemu urządzenie jest w stanie nakładać na papier barwnik, więc kiedy wydruki zaczynają blednąć lub są niepełne, najpewniej jest to oznaka wyczerpanego lub uszkodzonego wkładu. Wyjaśniamy jakie tonery do drukarki można znaleźć w sklepach i jaki ich rodzaj najlepiej wybrać!

Wiele osób posiadających drukarkę przeżywa duże zdziwienie, gdy po czasie musi zmierzyć się z koniecznością zakupu nowych tonerów. Kłopot jest związany nie tylko z nieznajomością tej technologii, ale też wysokością ceny tego komponentu. Nowe wkłady mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Czy uzupełnienie „tuszu” musi jednak zawsze wiązać się z tak dużym wydatkiem? Podpowiadamy, jakie tonery do drukarki można znaleźć na rynku!

Tonery do drukarek – oryginalne i regenerowane

Tonery do drukarek to barwne proszki zamknięte w specjalnych pojemnikach, stosowane w kserografii do otrzymywania obrazu na papierze lub innej powierzchni. Niezależnie od tego, czy urządzenie jest intensywnie wykorzystywane w biurze, czy też od czasu do czasu na potrzeby prywatne, wkłady te prędzej lub później się kończą i wymagają uzupełnienia.

Gdy tylko jakość wydruków zaczyna spadać, jest to jasny sygnał, że konieczna jest wymiana. Wiele modeli drukarek sygnalizuje tę potrzebę komunikatem na wmontowanym wyświetlaczu lub poprzez diodę świetlną. Nie każdy wie jednak, co robić w takiej sytuacji.

Producenci urządzeń biurowych zawsze zachęcają oczywiście do zakupu oryginalnych tonerów do drukarek. Ma to dawać gwarancję ich najwyższej jakości, absolutnej kompatybilności, możliwości reklamacji itp. Wkłady różnią się od siebie pojemnością, formą, a także zawartością – mogą zawierać proszek czarny lub w wybranych bądź podstawowych kolorach, służących do uzyskania szerokiego spektrum barw (CMYK lub RGB).

Samodzielne dopasowanie odpowiedniego rodzaju bywa kłopotliwe, a producent zawsze dobierze właściwy model. Minusem takiego rozwiązania jest cena – zwykle oryginalne tonery kupowane w sklepie firmowym kosztują nawet kilkaset złotych. Niektóre warianty, tzw. regeneracyjne/regenerowane można napełniać nową porcją tonera, ale nie we wszystkich sytuacjach jest to możliwe. Jakie są więc inne opcje, jeśli nie chce się wydawać tylu pieniędzy na druk?

Zamienniki tonerów do drukarek

Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem są zamienniki tonerów do drukarek. Bywa, że nie dają aż tak wysokiej jakości rezultatów jak oryginały, ale są od nich nawet kilkukrotnie tańsze. Nie zawsze i nie każdemu zależy przecież na nieskazitelnym druku.

Drukarki domowe lub biurowe rzadko kiedy są wykorzystywane do innych zadań niż wizualizacji zwykłego tekstu. Masowo drukowane dokumenty, szybko zużywają czarny toner, więc wymiany mogą pochłaniać duże kwoty. Zwykle nie da się zauważyć gołym okiem różnicy między efektami pracy oryginalnego a zamiennego wkładu, dlatego nie ma sensu przepłacać za tonery do drukarek, które nie są wykorzystywane np. w pracy grafika czy architekta.

W jakim miejscu kupić tonery?

Wiele osób po zobaczeniu cen w sklepach producentów urządzeń zastanawia się, w jakim miejscu kupić tonery do drukarek, by jednak nieco zaoszczędzić. W Internecie powstało już wiele sklepów specjalizujących się w tym asortymencie, w których dostępne są zarówno oryginalne wkłady w promocyjnych cenach, jak i o wiele tańsze zamienniki czy butle do regeneracji.

Jedną ze stron jest sklep TonerPartner, która posiada wygodną wyszukiwarkę, dopasowującą wkłady do konkretnych modeli urządzeń. W ten sposób nawet laik szybko odnajdzie odpowiednie produkty, nie mając zielonego pojęcia jakich tonerów do drukarek powinien szukać!

Tonery do drukarek wcale nie muszą być drogie! Zanim więc podejmiesz decyzję o zakupie oryginalnego wkładu ze strony producenta, warto byś sprawdził inne dostępne opcje! Przekonaj się, ile możesz zaoszczędzić, znajdując je w Internecie w promocyjnych cenach lub decydując się na o wiele tańsze zamienniki!