Najważniejsze zalety plastikowych palet

Najważniejsze zalety plastikowych palet

W transporcie czy też na magazynach powszechnie wykorzystuje się drewniany palety. Cechują się one dobrą trwałością, a także uniwersalnością. Jak się jednak okazuje, nowoczesne rozwiązania technologiczne dotykają również ten aspekt i powoli następuje wymiana drewnianych palet na plastikowe. Jakie są ich zalety, które powodują wzrost popularności takich produktów?

Wysoka trwałość

Co jest najważniejsze, jeśli chodzi o palety transportowe? Nie da się ukryć, że ich najważniejszą cechą jest trwałość. To właśnie z niej wynika bezpieczeństwo przewożonego towaru, a także to, jak długo taka paleta będzie mogła być użytkowana. To właśnie dlatego tak wysoko cenione są palety drewniane. Jak to natomiast wygląda w przypadku wersji z tworzywa sztucznego?Jak się okazuje, choć na pierwszy rzut oka plastik może wydawać się nietrwały i delikatny, to jednak Palety z tworzywa sztucznego są o wiele wytrzymalsze niż te z drewna. Nie tylko mają większe maksymalne obciążenie, lecz przede wszystkim mogą być użytkowane o wiele dłużej. Podczas gdy klasyczna paleta musi być naprawiona lub wyrzucona już po roku, producent palet plastikowych deklaruje, że jego produkt może być używany nawet przez 10 lat.

Kwestia ekologii

Wiele osób obawia się, że kupowanie palety z tworzywa nie będzie działaniem pro ekologicznym. W końcu kolejny raz kupuje się produkt plastikowy, który może mieć negatywne oddziaływanie na środowisko.Jak się okazuje, w tym wypadku jest wręcz odwrotnie. Do produkcji palety drewnianej wykorzystuje się drewno. Co więcej, taka paleta nie podlega recyklingowy w tak dużym stopniu, jak ta plastikowa. Wersja zrobiona z plastiku nie tylko jest użytkowana o wiele dłużej, lecz nawet po jej uszkodzeniu może zostać w 100% przetworzona.

Higiena palety

Jednym z większych problemów, z którym zmagają się użytkownicy palet z drewna, jest towarzyszący im brak higieny. Taka paleta może się zaplamić i nawet przemoknąć, jeśli ładunek będzie wyciekał. Oznaczać to będzie, że będzie ona nadawała się tylko do wyrzucenia.Jak to natomiast wygląda w przypadku palety plastikowej? Nie tylko nie jest ona podatna na plamienie, lecz dodatkowo nie przechodzi zapachem i smakiem żadnej substancji. Jeśli dojdzie do jej pobrudzenia, wystarczy tylko opłukać ją wodą i wytrzeć zwykłą szmatką.