Jak działają systemy ERP?

Oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem to system ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Warto mieć świadomość, że zarządzanie przedsiębiorstwem polega głównie na planowaniu zasobów przedsiębiorstwa.

Zasada działania systemów ERP

Należy pamiętać, że wszystko opiera się na jednej bazie danych. To właśnie w tej bazie gromadzone są dane, a następnie przetwarzane. Chodzi tu o informacje ze wszystkich obszarów działalności firmy, czyli produkcji, logistyki, sprzedaży oraz obsługi klienta. Nie można też zapominać o finansach oraz księgowości.

Z tego samego oprogramowania korzystają nie tylko pracownicy magazynu i działu księgowości, ale również handlowcy. Jedyne co się różni to poziomy dostępów. Warto mieć na uwadze, że wszyscy pracownicy mają dostęp do aktualnych danych, które są zintegrowane i przechowywane w jednym miejscu. Pozwala to usprawnić i przyspieszyć wszystkie procesy produkcyjne.

Płynny przepływ informacji

Najważniejszy jest oczywiście płynny przepływ informacji pomiędzy różnymi działami. Należy pamiętać, że oprogramowanie wykonuje większość procesów automatycznie. Wdrożenie systemu ERP do przedsiębiorstwa jest naprawdę bardzo dobrym pomysłem. Takie oprogramowanie wykorzystywane jest nie tylko w dużych firmach, ale również mniejszych przedsiębiorstwach.

Dzięki temu można uporządkować wszystkie procesy, a następnie je monitorować. Zaawansowane funkcje posiadają współczesne systemy ERP. Takie funkcje dotyczą przede wszystkim analityki biznesowej oraz technologii uczenia maszynowego.

Historia systemów ERP

Ich prototypem były powstałe po II wojnie światowej systemy MRP, czyli planowania zapotrzebowania materiałowego. Było to oprogramowanie wykorzystywane głównie do obsługi produkcji. Możliwości systemów MRP zwiększyły się wraz z rozwojem komputerów. Po pewnym czasie obejmowały już wszystkie sektory działalności przedsiębiorstwa i automatycznie przekształciły się w System erp.

Działalność konkretnego przedsiębiorstwa ma duży wpływ na wybór oprogramowania ERP. Na samym początku trzeba ustalić cel, który ma zostać spełniony dzięki implantacji oprogramowania. Trzeba też wyznaczyć kluczowe obszary działalności. Dzięki temu można się skupić na konkretnych funkcjach, które rzeczywiście są ważne dla prowadzenia strategii ustalonej przez firmę.