Zdobycie nowych umiejętności zawsze wiąże się z wysiłkiem i koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu. Samodzielna nauka niemieckiego od podstaw jest możliwa, ma jednak swoje wady. Wyjaśniamy, jakie korzyści daje nauka w szkole językowej i jak sobie poradzić bez niej.
Szkoła języków – czy to rozwiązanie idealne?
Przywykliśmy do tego, że naukę języka obcego zaczynamy pod okiem nauczyciela. To pod wieloma względami dobre rozwiązanie. Nauczyciel zaplanuje i pokieruje naszą nauką. Do tego w trakcie takich lekcji łatwiej ćwiczyć umiejętność mówienia i na bieżąco korygować błędy.
Jednak nauka w szkole językowej, nawet w grupie, jest droga. Dodatkową przeszkodą bywają dojazdy. Nie zawsze można znaleźć szkołę w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy, a wtedy trzeba zarezerwować dodatkowy czas na dotarcie na lekcje. Alternatywą może być samodzielna nauka niemieckiego od podstaw.
Jak skutecznie uczyć się języków?
Samodzielna nauka języków wymaga sporo samozaparcia, jednak pozwala lepiej dopasować się do naszego trybu życia. Często łatwiej jest nam wygospodarować kwadrans codziennie niż dwie godziny dwa razy w tygodniu, by odbyć lekcję w szkole językowej. By uczyć się skutecznie, warto jednak zaopatrzyć się w pewne narzędzia.
Podstawą nauki niemieckiego od podstaw powinien być podręcznik. Na rynku dostępne są również pozycje do samodzielnej nauki. Do tego warto sięgać po takie wspomagacze, jak fiszki czy aplikacje na telefon.
Obecnie bez problemu można znaleźć programy na telefon do nauki słówek, często darmowe. Co więcej, dostępne są nawet gotowe kursy. Jeśli spędzamy sporo czasu przed komputerem, rozwiązaniem może być kurs internetowy, dostęp do platform szkoleniowych często nie jest drogi.
Kiedy będzie można się porozumieć w nowym języku?
By dobrze porozumiewać się w obcym języku, zwykle konieczna jest długa nauka. Najszybciej jednak uczymy się w praktyce. Naukę można przyspieszyć, wyjeżdżając do państwa, które posługuje się danym językiem.
Okazje się jednak, że by dość swobodnie posługiwać się nowym językiem nie trzeba wcale znać go perfekcyjnie. Znawcy tematu sugerują, że do tego wystarczy znajomość około tysiąca podstawowych słów. Taki poziom nauki niemieckiego od podstaw można opanować nawet w kilka miesięcy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.