Co to są nitonakrętki?

Dlaczego warto zdecydować się na porządne nitonakrętki? Elementy z tej grupy mają wyjątkowo wszechstronne zastosowanie. Przydają się zatem w rozmaitych sytuacjach. Co na pewno warto o nich wiedzieć? Jakie wyróżniamy rodzaje nitonakrętek?

Nitonakrętki – kluczowe fakty

Trzeba zwrócić uwagę, że nitonakrętka to ogólnie rodzaj tulejki. Inaczej, ponieważ w literaturze fachowej występują również takie określenia, nitu rurkowego. Warto o tym pamiętać. Nitonakrętka posiada gwintowaną wewnętrznie część. Piszemy o tym nieprzypadkowo. Warto zauważyć, że to zaś powoduje, że możliwe jest na przykład łączenie cienkościennych elementów. Chodzi nam choćby o cienkie blachy, gdzie nie ma po prostu żadnej możliwości wykonania takiego zadania, jak nagwintowanie otworu. Zasadniczo nitonakrętki składają się z trzech części. Jest to wspomniany już komponent gwintowany wewnętrznie. To również część niegwintowana cienkościenna, a także kołnierz. Fachowcy podkreślają, że praca przy użyciu tych elementów jest prosta i szybka do wykonania.

Pełną ofertę nitonakrętek znajdziesz na stalmut.pl/oferta/nity-nitonakretki/

Rodzaje nitonakrętek

Wyróżniamy różne rodzaje elementów tego konkretnego typu. Nitonakrętki można na przykład podzielić ze względu na materiał, który posłużył do ich wykonania. Niektóre elementy tego typu powstają ze stali nierdzewnej. W tym gronie są choćby nitonakrętki przelotowe cylindryczne radełkowane z kołnierzem stożkowym zredukowanym. Są one bardzo popularne oraz często wybierane. Zastosowana została tutaj powłoka pod postacią ocynku galwanicznego. Jaki mamy zakres pracy? Dla wspomnianej już stali nierdzewnej wynosi on M4-M8. Trzeba podkreślić, że nitonakrętki powstałe przy użyciu tego komponentu są uważane jako wyjątkowe wytrzymałe oraz odporne – na przykład na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych. To jednak nie wszystko. Możecie na przykład zdecydować się na nitonakrętki aluminiowe. Czym charakteryzują się takie akcesoria? To między innymi bardzo duża elastyczność. Dlatego są wyjątkowo proste w montażu. W sklepach internetowych albo stacjonarnych z tym asortymentem można również zdecydować się kupić nitonakrętki kwasoodporne.

To jednak nie wszystko. Jak jeszcze dzielimy akcesoria z tej konkretnej grupy? Na przykład pod kątem rozmiaru. Jest on natomiast określony przy pomocy często używanej skali – od M3 do M12… Okazuje się, że nitonakrętki można dzielić również pod kątem wyglądu kołnierza. Jakie elementy tutaj wyróżniamy? To na przykład nitonakrętki z kołnierzem grubym, cienkim, wpuszczanym, cylindrycznym, stożkowym oraz uniwersalnym. Poza tym nitonakrętki dzieli się w aspekcie rodzaju zakończenia.

Dowiedz się więcej na normydin.pl