Czy odplamiacze do dywanów działają?

Czy odplamiacze do dywanów działają?

Zachowanie czystości jest ważne, ale jest też bardzo trudne. Zwykle podczas sprzątania najbardziej uciążliwym zadaniem jest doprowadzenie do porządku zabrudzonych wykładzin i dywanów. Czy można używać produktów, które usuną nawet trudne, punktowe zabrudzenia? Czy odplamiacze do dywanów działają?

Wyjątkowa skuteczność

Odplamiacz do dywanów to produkt, który ma skoncentrowany skład. Chodzi o to, by można było używać go do spierania najtrudniejszych plam. Zdarza się, że odplamiacz został opracowany z myślą o walce z konkretnym rodzajem plam np. z atramentu. W takim wypadku odplamiacz musi rozpuszczać konkretny rodzaj brudu.Odplamiacze mogą poradzić sobie także z tłustymi zabrudzeniami. W takim wypadku najczęściej wykorzystuje się zasadę, że tłuste spiera się przy pomocy tłustego. W ten sposób można pozbyć się z dywanu nawet plam po oleju.

Działanie punktowe

Odplamiacz do dywanów może być stosowany punktowo. Nie trzeba używać go na powierzchni całej wykładziny. Można po prostu aplikować go w konkretne zabrudzone miejsce. Z tego powodu można używać go nawet bez konieczności prania całej wykładziny. W takim wypadku po prostu usuwa się najbardziej rzucające się w oczy zabrudzenia.Oczywiście stosowanie odplamiaczy bardzo często łączy się z generalnymi porządkami. Decydując się na nie, odplamiacz można użyć przed praniem całej powierzchni. W ten sposób można zadbać o to, by efekt był równy i dobrze widoczny.

Test kolorów

Z racji tego, że odplamiacze do dywanów charakteryzują się silnym działaniem, to przed ich użyciem powinno się wykonać próbę koloru. Polega ona na aplikacji niewielkiej ilości produktu w mało widocznym miejscu np. przy brzegu dywanu albo na miejscu po odsuniętym meblu. Następnie należy odczekać kilkanaście minut do godziny i obserwować, czy dywan pokryty środkiem zmienił kolor. Jeśli nie doszło do odbarwień, to można użyć go do usunięcia plamy. Jeśli jednak kolor włókien się zmienił, to zdecydowanie nie powinno się używać danego produktu na tym konkretnym rodzaju materiału.