Niby skandynawski, a modny w Polsce styl życia

Czym jest hygge?

Skandynawski styl życia można sprowadzić i całą jego ideologię można uprościć i sprowadzić do jednego słowa – Hygge. To nic innego jak zbiór zasad, do których należy się stosować aby być szczęśliwym. Jest on jednak rozbudowany, że śmiało można go też określić mianem filozofii. Jedno jest pewne hygge jest alternatywą dla szybkiego trybu życia w ciągłym stresie. Choć ta ideologia znana jest od 200 lat, to dopiero teraz staje się popularna w całej Europie. Prawdopodobnie europejski styl życia przez swój pośpiech staje się coraz bardziej niezdrowy, więc hygge przychodzi tu z pomocą i ma się dobrze. Na ten temat pojawia się coraz więcej książek, poradników i artykułów w sieci. Mało tego. Okazuje się, że życie po skandynawsku może mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne – są na to dowody naukowe! Nie jest to więc kolejna moda, która z czasem minie, a coś czego musimy zaznać.

Jak zacząć żyć zgodnie z ideą hygge?

Duża część osób chcących żyć z tą ideologią zaczyna przebywać na łonie natury. Jest to jedna z głównych zasad hygge. Spacery po lesie to samo zdrowie, szacuje się, że są bardziej „wydajne” niż spacery po bieżni na siłowni, chociażby przez opór powietrza. Spacerując cały rok hartujemy organizm i rzadziej chorujemy, to naprawdę lepsze niż przebywanie w zatłoczonej siłowni, w której na pewno nie pachnie tak jak w lesie czy na łące. Nie chodzi tu także tylko o zdrowie fizyczne, choć jak wiadomo w zdrowym ciele zdrowy duch. W Skandynawii popularne są także polowania, tu często pojawiają się kontrowersyjne myśli, ale nikt nikomu nie każe zostać myśliwym. Chodzi o przebywanie w lesie całymi godzinami, nieważne czy spotkamy zwierzynę czy nie. Możemy także zapolować na nią z aparatem wykonując unikatowe zdjęcia, jakich nie zrobimy w mieście na ulicy czy w zoo. Ale nie skupiajmy się na tym, wyjdźmy do lasu i bądźmy sam na sam z naturą, ze swoją duszą, zagłębiajmy się w nią i rozmyślajmy. Skupmy się na niczym, to trudne ale tylko na początku. Jak się tego nauczymy to stanie się to nałogiem. Zdrowym nałogiem. Jeżeli jednak będzie cię to nudzić to poćwicz. Łono natury to miejsce lepsze od siłowni, nie katuj się, ale poćwicz. To także pozwoli na oczyszczenie umysłu.

poFIKAj!

Fika to przerwa na kawę i ciastko. Usiądź wygodnie, zaparz sobie kubek dobrej kawy, weź do ręki ciastko. Jedz je i pij kawę, oczywiście jak jej nie lubisz to zastąp ją czymś. W Skandynawii pije się jej ogromne ilości, ale ty nie musisz. Filozofia hygge nie zakłada żeby sobie czeegoś zabraniać. Masz ochotę na coś tłustego czy małe piwko? Nic nie stoi na przeszkodzie. Oczywiście zachowaj zdrowy rozsąde i umiar. Posiłki w hygge też są bardzo ważne, jak masz okazję to zjedz z rodziną posiłek przy świecach, nie musicie siedzieć przy stole, zajmijcie wygodne pozycje na fotelach, czy gdzie tylko chcecie. Rozmawiajcie, bądźcie wyluzowani i spokojni. Bądźcie tu i teraz! To jest właśnie skandynawski styl życia, a ludzie stamtąd pochodzący nie żyją w stresie. Staraj się być jak oni, jednak nic na siłę…