Prefabrykowane domy energooszczędne

Budowa domu energooszczędnego to długofalowa inwestycja. Jak wygląda zaprojektowania i budowa prefabrykowanego domu energooszczędnego? Jakie rozwiązania stosuje się, aby ograniczyć zużycie energii? Poznaj domy przyjazne dla środowiska i stanu Twojego konta.

Przykładowe wyliczenia

Domy budowane metodami tradycyjnymi, nawet z wydajnym systemem ogrzewania i wykorzystaniu izolacji termicznej elewacji, generują średnie roczne zapotrzebowanie na energię w okolicach 160 kWh/m2. Zużycie energii przekłada się oczywiście na wysokie koszty utrzymania, a także na większe zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Pod adresem www.multicomfort.pl/domy-prefabrykowane/domy-energooszczedne/ można znaleźć dokładne wyliczenia na przykładzie konkretnego domu energooszczędnego wraz z opisem zastosowanych rozwiązań. Jednak najważniejsza jest konkluzja – dom wymaga zużycia 80 kWh/m2 na rok, a więc mniej więcej o połowę mniej niż dom budowany metodami tradycyjnymi.

Nowoczesne rozwiązania

Elementy konstrukcyjne prefabrykowanych domów energooszczędnych są wykonywane nie na placu budowy, ale w hali produkcyjnej, co pozwala nie tylko na znaczne przyśpieszenie budowy, ale również na bardziej precyzyjne wykonanie. Ściany, stropy i więźba dachowa są produkowane w ciągu kilku, kilkunastu dni, a ich złożenie na placu budowy zajmuje zaledwie kilkanaście godzin.

Budowa domu prefabrykowanego nie jest tak silnie jak w przypadku domów tradycyjnych uzależniona od warunków pogodowych. Jeszcze na etapie projektu bierze się pod uwagę odpowiednie umiejscowienie domu w obrębie działki – najwięcej przeszkleń powinno znajdować się od południowej i zachodniej strony domu, co zapobiega niepotrzebnym stratom energii.

Wykorzystywane materiały i technologie

Ściany domów energooszczędnych są wykonywane w taki sposób, aby były jak najbardziej szczelne i utrzymywały w budynku stałą temperaturę. W konstrukcji ściany bardzo ważna jest warstwa izolacyjna, wykonywana na przykład z wełny mineralnej oraz folia paroizolacyjna.

Istotnym elementem domu energooszczędnego są również odpowiednie okna. Najlepiej sprawdzają się okna trzyszybowe, z których część jest nieotwierana – zwiększa to szczelność i poprawia właściwości izolacyjne domu.