Wady i zalety nowoczesnych systemów RFID

Jak działają systemy RFID? Jakie są dobre i złe strony ich wykorzystywania w danej firmie?

Czym są systemy RFID? Z czego się składają?

Systemy rfid to rozwiązania, które pozwalają zidentyfikować osoby i obiekty z wykorzystaniem fal radiowych. Stosowane są w coraz większej liczbie przedsiębiorstw, a niektórzy twierdzą, że są poważną konkurencją dla popularnych kodów kreskowych i kodów QR.

System RFID składa się z trzech głównych elementów, które gwarantują sprawne działanie. Mowa tutaj o tagach RFID, czytnikach RFID i oprogramowaniu.

Zalety wykorzystywania systemów RFID

Wiele osób zastanawia się, czy warto wdrażać nowoczesne systemy do swojej firmy. Dotyczy to szczególnie opłacalności takiego rozwiązania. Poza tym, zawsze ma się pewnego rodzaju nieufność do nowych systemów.

Po pierwsze, RFID mogą przechowywać więcej informacji niż kody kreskowe. Nie są także podatne na uszkodzenia mechaniczne (np. poplamienie lub podarcie). Działają szybciej niż wspomniane wcześniej kody kreskowe, a dane w nich zawarte można dowolnie modyfikować.

Jakie są wady Radio-Frequency Identification?

Choć informacje z systemów RFID znacznie trudniej skopiować niż w przypadku korzystania z kodów kreskowych, do ochrony danych potrzebne jest wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń i szyfrowania – co zwyczajnie wymaga więcej pracy.

Sama budowa systemów RFID nie jest prosta. Biorąc pod uwagę, że są to stosunkowo nowe rozwiązania, czasem trudno o doświadczonego specjalistę w tej dziedzinie. Radio-Frequency Identification jest też wrażliwe na wilgotność i zaburzenia elektromagnetyczne.