Pierwsze objawy ciąży – jak je poznać?

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już po 10 dniach od momentu zapłodnienia, chociaż na tym etapie zazwyczaj nie są one jeszcze dokuczliwe dla przyszłej mamy. Z czasem dolegliwości te stają się coraz bardziej wyraźne i mogą być łudząco podobne do symptomów zatrucia pokarmowego lub przeziębienia. Jakie są pierwsze objawy ciąży i jak można ją potwierdzić?

Pierwsze objawy ciąży – kiedy można się ich spodziewać?

Pierwsze tygodnie ciąży u każdej kobiety wyglądają zupełnie inaczej, w związku z czym początkowe symptomy zwiastujące przyjście na świat maluszka również mogą być skrajnie różne. Jedne mamy zupełnie nie odczuwają wczesnych objawów ciąży, inne natomiast zmagają się z nimi już od samego początku.

U części kobiet objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszych 2-3 tygodniach po zapłodnieniu, jednak często są one na tyle delikatne, że nietrudno je przeoczyć. Dopiero w 4-6. tygodniu ciąży przyszła mama może zaobserwować u siebie nietypowe zmiany, które mogą świadczyć o tym, że pod jej sercem rozwija się nowe życie. Warto jednak dodać, że w zależności od tego, czy kobieta miesiączkuje regularnie, czy też nie, dolegliwości te mogą występować w różnym czasie.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży związane są ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety już w momencie zapłodnienia. Za tę burzę hormonalną odpowiada głównie hormon gonadotropiny kosmówkowej beta hCG, produkowany w kosmówce łożyska. Skutkiem ubocznym tych zmian są pierwsze objawy ciąży, do których zalicza się:

  • plamienie z dróg rodnych – jest to tzw. plamienie implantacyjne, które związane jest z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy;
  • brak miesiączki – gdy miesiączka nie pojawia się w planowanym terminie, może świadczyć to o tym, że kobieta jest w ciąży;
  • nudności i wymioty – mdłości to dolegliwość, która często towarzyszy przyszłej mamie już od około 4. tygodnia ciąży;
  • zawroty głowy – nieprzyjemne zawirowania w głowie, a nawet omdlenia to efekt zmian hormonalnych w organizmie kobiety;
  • ból piersi – tkliwość piersi związana jest ze wzrostem poziomu progesteronu w organizmie przyszłej mamy. Na początkowym etapie ciąży piersi mogą być też nieco opuchnięte i ciężkie;
  • rozdrażnienie – w pierwszych tygodniach ciąży kobiety mogą być na przemian szczęśliwe i smutne;
  • zmiany apetytu i wrażliwość na zapachy – kobieta może odczuwać zwiększone łaknienie lub wstręt w stosunku do wcześniej lubianych potraw czy też zapachów;
    częste oddawanie moczu.

Jak potwierdzić ciążę?

W celu potwierdzenia ciąży warto wykonać domowy test ciążowy, który może być przeprowadzony już w dniu spodziewanej miesiączki. Należy jednak pamiętać, że wykonując test wcześniej niż po upływie 10 dni od momentu zapłodnienia, może dać on wynik fałszywie negatywny.
Jeżeli jednak wynik testu jest dodatni, warto udać się do ginekologa, który potwierdza ciążę na podstawie widocznego obrazu płodu w badaniu ultrasonograficznym (jest to możliwe już w 3. tygodniu po zapłodnieniu) oraz obecności akcji serca. W momencie, gdy wymiary płodu przekraczają 6 mm, a czynność serca oscyluje na poziomie 90-120 uderzeń na minutę, lekarz może potwierdzić prawidłowo rozwijającą się ciążę.