Embolizacja tętnic i żył – kiedy jest stosowana i na czym polega?

alek - czerwiec klinikaflebologii.pl - klinika (5) .jpg

Nieprawidłowo funkcjonujące naczynia krwionośne – tętnice i żyły – można leczyć skutecznie i mało inwazyjnie, ponieważ w tym celu stosowany jest specjalistyczny zabieg embolizacji, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów bez wysokiego ryzyka nawrotów. Kiedy przeprowadza się ten zabieg? Na czym on polega?

Na czym polega embolizacja naczyń?

Pod pojęciem jak embolizacja znajduje się rodzaj zabiegu prowadzonego zarówno w przypadku tętnic, jak i żył, w trakcie którego do naczynia krwionośnego wprowadza się cewnik wraz z materiałem zatorowym w celu jego zablokowania.

We współczesnej medycynie embolizacja jest uznawana za bardzo skuteczny, a przy tym mało inwazyjny zabieg, który pozwala pacjentowi na szybki powrót do codziennych obowiązków, ponieważ nie jest on związany ze specjalnymi przygotowaniami oraz z długim okresem rekonwalescencji.

Jakie zastosowanie ma embolizacja naczyń krwionośnych?

Embolizacja tętnicy albo żyły jest procedurą stosowaną w różnych dziedzinach medycyny, między innymi przeprowadza się ją w ginekologii, flebologii, neurochirurgii czy w urologii, zależnie od konkretnych wskazań.

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest embolizacja tętnicy, który stosowany jest w celu leczenia tętniaków o różnej lokalizacji, na przykład w przypadku tętniaków tętnic mózgowych, tętnic macicznych oraz tętnic nerkowych. Również wykonuje się embolizację żył w przypadku naczyniaków, żylaków, przetok tętniczo-żylnych, w celu leczenia niewydolności żylnej miednicy na żyłach jajnikowych i biodrowych, a ponadto przy uporczywych i trudnych w leczeniu żylakach kończyn dolnych. Warto też wskazać, że embolizację wykorzystuje się w przypadku leczenia nowotworowego, a szczególnie u pacjentów, u których wykryte zostały guzy nowotworowe o dużym unaczynieniu.

Jak odbywa się zabieg embolizacji krok po kroku?

Embolizacja naczyń jest zabiegiem o bardzo niskiej inwazyjności, który nie wymaga również od pacjenta szczególnych przygotowań, dlatego też uznaje się go za jedną z najbezpieczniejszych metod leczenia różnych zmian naczyniowych.

W trakcie zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nakłucie w żyle, najczęściej wykorzystuje się do tego celu tętnicę udową, a następnie do tętnicy wprowadzany jest cewnik z materiałem zatorowym, na przykład specjalną spiralą, gąbką, balonem albo klejem. Z wykorzystaniem tego materiału dochodzi następnie do zamknięcia naczynia, a potem cewnik usuwany jest z krwiobiegu i na ranę nakłada się opatrunek.

Embolizacja naczyń może być przeprowadzona zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i w znieczuleniu ogólnym, przy czym rodzaj znieczulenia dobierany jest w zależności od miejsca wykonania i zakresu zabiegu.