Styl skandynawski – co warto o nim wiedzieć?

Styl skandynawski – co warto o nim wiedzieć?

Coraz więcej Polaków urządza swoje domy w stylu skandynawskim. Dlaczego tak się właśnie dzieje? Jakie cechy charakterystyczne ma taka aranżacja? Te i inne kwestie zostały poruszone w dzisiejszym wpisie.

Czym cechuje się styl skandynawski?

Jak sama nazwa wskazuje, ta aranżacja miała swoje początki na Półwyspie Skandynawskim. Nie da się ukryć, że w krajach tego zakątka na świecie ludzie często narzekają na dopływ światła naturalnego, ze względu na szybko zapadający zmrok. Nic więc dziwnego, że urządzają swoje domy, mieszkania, biura itp. stosując zazwyczaj jasne barwy. Wtedy nieco dłużej mogą korzystać ze światła naturalnego. Dopuszczalne w stylu skandynawskim – pod względem kolorystycznym – są również beż czy jasne odcienie szarości. Należy zaznaczyć, że osoby wybierające taką aranżacje stawiają przede wszystkim na minimalizm i prostotę. Nie ma niepotrzebnego przepychu, który często tylko zabiera niezbędną przestrzeń. Nic więc dziwnego, że często styl skandynawski jest spotykamy w domach właścicieli, którzy nie mogą pochwalić się zbyt dużymi gabarytami pod względem posiadanej powierzchni kwadratowej.

Co z materiałem? Styl skandynawski to przede wszystkim drewno. Wybierając elementy do własnego domu, mieszkania itp. trzeba zatem decydować się na taki materiał. Nie da się ukryć, że ludzie, którzy aranżują mieszkania w stylu skandynawskim stawiają w dużej mierze na wygodę i komfort. To powoduje, że nierzadko decydują się na elementy wyposażenia, które mają ergonomiczne formę. Meble i zastosowane dodatki mają być przede wszystkim funkcjonalne oraz praktyczne. To oczywiście nie oznacza, że traci się na tym w aspekcie elegancji. Wszystko dlatego, że obecnie wybór jest naprawdę bardzo duży i można dostosować elementy do konkretnej koncepcji i możliwości finansowych.

Jakie dodatki wybrać?

Wielu osobom wydaje się, że styl skandynawski jest stosunkowo surowy. W końcu minimalizm w połączeniu z bielą może dawać takie wrażenie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na dodatki, które to wszystko mogą przełamać i sprawić, że całość będzie naprawdę bardzo dobrze odbierana nie tylko przez domowników, ale również przez ich gości. Jakie są najbardziej klasyczne dodatki? Warto wiedzieć, aby wybierać elementy wykonane z różnych tkanin (najlepsze rozwiązanie to len, bawełna czy juta). Ludzie, którzy posiadają domy, mieszkania w stylu skandynawskim często decydują się na ozdobne poduszki, koce, narzuty na wersalki itp. Sprawiają one, że nieruchomości są bardziej przytulne. Niemniej jednak nie przebijają głównego nurtu tej coraz popularniejszej w naszym kraju aranżacji. Kompozycja sprzyja rzecz jasna odpoczynkowi i relaksowi.