Wybór kuchni – jeden z największych dylematów przy urządzaniu mieszkania

Kuchnia jako centrum domowego ogniska

Kuchnia jest centrum każdego domu. To w niej rano jemy smaczne śniadanie i popijamy je świeżo zmieloną kawą. To w kuchni toczą się najgorętsze dyskusję i rozmowy. To do kuchni zazwyczaj przenosi się większość imprez z wykwintnie urządzonego salonu. Dlaczego tak się dzieję? Za sprawą jakiegoś tajemniczego zjawiska, w kuchni czujemy się swojsko, nasze języki się rozplątują i znajdujemy milion tematów do rozmów a jedzenie najlepiej nam smakuję. Niestety urządzenie kuchni począwszy od mebli poprzez, ściany, płytki i podłogę jest bardzo drogie. Ludzie średnio trzy razy w życiu zmieniają kuchnie więc wybór jej jest bardzo ważny, ponieważ prędko jej nie zmienimy. To nie telewizor, kosztujący dwa tysiące, który możemy wymieniać co dwa lata. Jaką więc wybrać kuchnie?

Najmodniejsze kuchnie w tym sezonie

W modzie nadal brylują biało – czarne kuchnie ale ludzie stawiają na coraz odważniejsze wykończenia. Przykładowo do białej kuchni na wysoki połysk dobierają bordową lodówkę bądź kolorową szybę nad blatem. Pierwszym dylematem jest wybór właśnie koloru. Biała, czarna a może drewniana? Wybór jest naprawdę ogromny. Większość decyduję się na białą kuchnie z czarnymi bądź drewnianymi dodatkami. Zdecydowana mniejszość ludzi decyduję się na klasyczne kuchnie w kolorze drewna. Co odważniejsze osoby decydują się na krzykliwe kolory: bordo, fuksja, fiolet, granat a czasem nawet czerwień. Kolejnym naszym wyborem jest wybór blatu. Stolarz zazwyczaj pokazuję nam kilka wzorników, z których musimy wybrać nasz wymarzony blat. W tym sezonie ludzie najczęściej decydują się na szare, drewniane oraz czarne blaty. Prócz koloru mebli oraz blatu musimy wybrać również podłogę. Tutaj musimy sobie zadać pytanie czy chcemy mieć płytki czy też panele. Jeżeli mamy w domu ogrzewanie podłogowe najlepszym wyborem będą płytki, natomiast jeśli posiadamy standardowe grzejniki zdecydujmy się na panele winylowe. Ten rodzaj paneli jest raz droższy od tych standardowych lecz są one wodoodporne co jest bardzo ważne w kuchni, w której często się coś rozlewa i jest dużo wilgoci. Kolejnym aspektem jest wybór sprzętu AGD, musimy zwracać uwagę nie tylko na kolor naszego sprzętu ale również jego funkcjonalność i rozmiar. Ostatnie na co się musimy zdecydować to kolor ścian. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będą po prostu ściany białe. Będą one na pewno pasować do koloru mebli, blatu oraz podłogi.

Czy zbyt duży wybór jest dla nas sporym utrudnieniem?

Stolarz przedstawia nam kilkadziesiąt rodzajów blatów, w sklepie znajdziemy kilkadziesiąt rodzajów płytek, to samo dotyczy sprzętu AGD oraz farb. Kiedyś ludzie mieli dużo mniejsze dylematy przy wyborze wymarzonej kuchni ponieważ tak szeroki wybór sprawia, że sami nie wiemy co tak naprawdę nam się podoba. Najlepiej więc wybierając kuchnie przejrzeć inspirację w internecie i mniej więcej określić co nam się najbardziej podoba.