Jak wygląda dezynfekcja podłogi w szpitalu?

Jak wygląda dezynfekcja podłogi w szpitalu?

Niezwykle ważną kwestią jest dezynfekcja podłogi w szpitalu. Wynika to z faktu, że w takim miejscu występują drobnoustroje chorobotwórcze.

Jak czyścić podłogę w szpitalu?

Należy pamiętać, że szczegółowe sprzątnięcie powierzchni podłóg jest podstawą. Jednak to nie tylko eliminacja klasycznych zanieczyszczeń, które powstają na skutek codziennego użytkowania. Chodzi głównie o to, żeby pozbyć się bakterii beztlenowych oraz patogenów gronkowca złocistego. Jeśli chcesz prawidłowo umyć podłogę w szpitalu to powinieneś wykorzystać skuteczne metody czyszczące. Niektórzy ograniczają się do czynności polegających na usunięciu zabrudzeń, śladów piasku oraz zatłuszczeń. Jest to jednak duży błąd, ponieważ niektóre zabrudzenia nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Chodzi przede wszystkim o to, żeby pozbyć się substancji chemicznych lub czynnych biologicznie. Mowa tutaj o krwi, chemikaliach oraz materiałach radioaktywnych.

Środki czyszczące

Sterylizacja, czyli eliminacja patogenów powinna wchodzić w skład zabiegów czyszczących. Bardzo ciężko jest to zrobić, jeśli stosuje się jedynie tradycyjne metody i środki czyszczące. Nawet same mopy są siedliskiem bakterii, dlatego nawet silne środki chemiczne mogą nie wystarczyć. Trzeba też wspomnieć o rosnącej lekooporności, która skutkuje tym, że trzeba szukać nowych rozwiązań.

Automatyczne systemy czyszczące

Urządzenia parowe oraz automatyczne systemy czyszczące cieszą się bardzo dużym uznaniem. Dzięki temu można dokładnie wyczyścić trudno dostępne powierzchnie. Obecnie można korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Harmonogram sprzątania w szpitalu musi być dostosowany do konkretnej lokalizacji. Ważną rolę odgrywa nie tylko rodzaj powierzchni, ale również intensywność ruchu oraz rotacja pacjentów. Podstawą planu zapobiegania rozprzestrzeniania się patogenów jest oczywiście codzienne odkażanie podłóg. Poręcze oraz umywalki trzeba często dezynfekować, ponieważ te miejsca są bardzo często wykorzystywane. Warto pamiętać, że Dezynfekcja podłogi w szpitalu powinna być wykonywana regularnie. Niektóre elementy należy dezynfekować nawet kilka razy w ciągu dnia.