Dlaczego marnujemy czas?

Spotkania – niekoniecznie konieczne.

Ile razy w życiu musiałeś udać się na imprezę rodzinną, mimo że całkowicie nie pasuje ci taki klimat? Jak czujesz się na spotkaniu ze znajomymi, z którymi jedynym tematem jest szkoła, praca, czy pogoda? Czemu marnujesz czas na kawę ze zgorzkniałą, starą ciotka, która nawet nie zauważy twojej nieobecności? Co jest powodem zmarnowania kilku godzin szczęścia na siedzeniu przy stole z wujkami i wpychaniem do siebie kolejnej porcji sernika?

Powód jest jeden: robimy tak, bo tak wypada. Wypada iść do ciotki na kawę, mimo że nawet nie pamięta ile mamy lat, a wczoraj przez telefon skarżyła się, jacy to jesteśmy beznadziejni. Wypada pójść na spotkanie ze znajomymi ze szkoły, bo przecież tyle razy zapraszali. To nic, że jedynym wspólnym waszym tematem jest znienawidzona nauczycielka z czasów młodości. Siedzicie i wałkujecie temat przez kilka godzin.

Co nas uszczęśliwia?

Człowiek staje się szczęśliwy i pełny życia tylko wtedy, kiedy może być sobą. Poprawia nam się humor, kiedy wykonujemy czynności sprawiające nam przyjemność. Uwielbiamy godzinami przesiadywać z przyjacielem, którego znamy od kołyski. Nawet milczące chwile nie są dla nas problemem. Kochamy odwiedzać babcię, która zawsze życzliwie nas przyjmie, pamięta o urodzinach i zapyta jak minął dzień. Cieszymy się z perspektywy imprezy ze zgraną paczką, z która balujemy od lat. Możemy w pełni wykorzystać swoją kreatywność, gdy nie ogranicza nas sztywny klimat, gęsta atmosfera i podejrzanie rzucane spojrzenia.

Pomyśl o sobie.

Gdy w głowie kiełkują nam wątpliwości co do umówionego spotkania, zawsze pojawia się myśl: „Pójdę, bo będzie jej/jemu przykro”. Czy rzeczywiście tak jest? Dlaczego spędzamy czas z osobami, które nie znają najważniejszych faktów z naszego życia? Dzieje się tak prawdopodobnie z powodu nacisków rodziców i osób trzecich, dla których nie ma wymówek. „Wszyscy idą to ty też pójdziesz!”. Może właśnie nie idź. Może czas pomyśleć o sobie? Po co masz siedzieć i marnować godziny, które możesz przeznaczyć na coś, co cie uszczęśliwia? Dlaczego nie zerwiesz bezsensownych przyzwyczajeń i nie zaczniesz żyć zgodnie ze swoimi priorytetami?

Kluczem do sukcesu jest…

Słuchanie samego siebie. Przede wszystkim postępowanie zgodnie z samym sobą prowadzi do szczęśliwego i pełnego energii życia. Należy rezerwować czas dla tych, którzy wywołują uśmiech na naszych twarzach. Poświęćmy jak najwięcej czasu osobom, które interesują się naszym życiem i są z nami w najważniejszych chwilach. O ile łatwiej będzie nam się żyło, gdy swój cenny czas wykorzystamy z ludźmi, dla których ważne jest, czy się uśmiechasz, czy masz dobry humor i czy możesz być sobą. Czas pomyśleć o swoim życiu, czas porzucić przepełnioną zgryzotą ciotke, dla której liczy się tylko ile dałeś jej do koperty z okazji urodzin.