Śruby – jak wygląda konwersja norm ISO/DIN/PN?

Badania wyraźnie pokazują, że normy ISO/DIN/PN mają coraz większe znaczenie – i to naprawdę w wielu rozmaitych branżach. Jakie oznaczenia są uważane jako najbardziej powszechne? Czym charakteryzują się poszczególne normy? Jakie akcesoria podlegają konwersji?

Jakie normy są najpowszechniejsze?

Najbardziej powszechne i najczęściej stosowane są normy ISO. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, posiadająca w tym momencie siedzibę w szwajcarskiej Genewie, ma obecnie ponad 160 państw członkowskich (Polska też znajduje się w tym gronie). Warto zapamiętać raz na zawsze, że tego typu normy są stosowane nie tylko w różnych krajach, ale generalnie na rozmaitych kontynentach. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bardzo ułatwia to międzynarodową wymianę rozmaitych usług oraz dóbr. Po prostu zapobiega to powstawaniu różnych barier technicznych w aspekcie handlu.

Co warto wiedzieć o pozostałych oznaczeniach?

Najczęściej jednym tchem wymienia się ISO/DIN/PN. Macie już świadomość, czym charakteryzują się normy ISO. Natomiast normy DIN są zatwierdzane, a w razie czego wycofywane, przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny, który został założony w 1917 roku. Już rok później, w 1918 roku, została opublikowana pierwsza norma. Natomiast od 1951 roku Deutsches Institute für Normung należy do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Na terenie naszego kraju są stosowane oczywiście Polskie Normy oznaczone poprzez skrót PN – odpowiada za nie ogólnie Polski Komitet Normalizacyjny. Zadaniem tego podmiotu jest między innymi zatwierdzanie, rozpowszechnianie, a także ewentualne wycofywanie norm, które po prostu nie spełniają już konkretnych standardów i przyjętych wymogów. Niestety, należy zwrócić uwagę na fakt, że Polskie Normy przede wszystkim są stosowane u nas, ponieważ mają zasięg wyłącznie krajowy.

Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> stalmut.pl

Konwersji podlegają nie tylko śruby

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że konwersji podlegają nie tylko śruby, ale także inne akcesoria. Są to na przykład kołki, wkręty, zawleczki, podkładki, nity itp. W tym gronie znajdują się także nakrętki. Elementy sześciokątne posiadające oznaczenia DIN 934/ISO 4032/PN 82144 ze względu na swoje właściwości są nierzadko wykorzystywane w różnych branżach. Jak wygląda tutaj konwersja? Jeśli na przykład znacie tylko PN 82144, to przy pomocy tabeli możecie poznać również pozostałe oznaczenia. Należy tylko wpisać w odpowiednie miejsce (tabeli konwersji norm) wiadomy parametr, aby poznać pozostałe.